Informatyka, programowanie, grafika

Informatyka to najpopularniejszy kierunek studiów ostatnich lat. Dlaczego warto wybrać studia informatyczne? Jakie umiejętności posiadają absolwenci informatyki? Jakie są alternatywy dla kierunku informatyka? Na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci studiów informatycznych? Jak wyglądają studia i które warszawskie uczelnie oferują studia informatyczne?

Perspektywy zawodowe po studiach informatycznych

Absolwenci informatyki to pracownicy mający możliwość zatrudnienia praktycznie w każdej branży. Informatycy będą potrzebni wszędzie tam, gdzie funkcjonują systemy informatyczne, a programiści w miejscach gdzie wymagana jest znajomość języków programowania. Na uwagę absolwentów informatyki zasługują branże takie jak: telekomunikacja, bankowość, administracja, przemysł, handel, media, służba zdrowia. Kandydat na studia mający świadomość tego, co chce robić po ukończeniu uczeni wyższej, może zdecydować się na bardziej specjalistyczny kierunek związany z informatyką. Wymienić można:

  • Telekomunikacja,
  • Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa,
  • Bezpieczeństwo Informacyjne,
  • Informatyka w medycynie.

Absolwenci grafiki są przygotowani do podjęcia pracy w działach marketingu firm z różnych branż, w agencjach reklamowych, wydawnictwach czy mediach, czyli wszędzie tam gdzie ważna jest identyfikacja wizualna.

Absolwenci studiów informatycznych i pokrewnych mogą wziąć pod uwagę założenie własnej działalności gospodarczej.

Zarobki absolwentów studiów informatycznych

Mediana zarobków informatyka specjalisty wnosi 4 760 zł brutto (styczeń 2020). Na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć specjaliści programowania. Mediana ich zarobków to 7 500 zł brutto. W przypadku grafika mediana zarobków wynosi 4460 zł brutto. We wszystkich przypadkach jest to więcej niż mediana płac w polskiej gospodarce, która według danych GUS na rok 2018 wynosiła  4094,98 zł brutto.

Jak wyglądają studia informatyczne?

Studia z dziedziny kierunków informatycznych można realizować zarówno na studiach licencjackich jak i inżynierskich. W zależności od uczelni treści nauczania i wydziału, który prowadzi kierunek, treści nauczania mogą być nieco inne.

Uwagę należy zwrócić na specjalności i przedmioty obieralne jakie oferuje uczelnia w ramach kierunku i zasady, według jakich są one otwierane (może okazać się, że specjalizacja jest wybierana jedna dla całego roku lub przy uzyskaniu 20 chętnych).

Przykładowo w ramach kierunku informatyka Uniwersytet Warszawski oferuje wybór trzech przedmiotów obieralnych na kierunku informatyka. Można wybrać m.in. bazy danych, obliczenia równoległe i rozproszone, algorytmika, teoretyczne podstawy informatyki, biologia obliczeniowa, nowoczesne języki programowania, inżynieria oprogramowania, bezpieczeństwo systemów komputerowych i kryptografia. Z kolei Politechnika Warszawska daje możliwość wyboru pomiędzy specjalnościami – inżynieria oprogramowania i sztuczna inteligencja. Szczegółowe informacje o specjalnościach i przedmiotach obieralnych są zamieszczone w opisach kierunków poszczególnych uczelni.

Na kierunku informatyka nie można zapomnieć o obowiązkowych praktykach. Trwają one zazwyczaj kilka tygodni i ich odbycie jest konieczne do ukończenia studiów. Praktyki pozwalają na zdobycie kierunkowej wiedzy praktycznej.