Studia medyczne - lekarski, dentystyczny, radiologia, położnictwo

Dlaczego brakuje w Polsce absolwentów studiów medycznych? Których specjalistów potrzeba najbardziej? Ile zarabia lekarz? Jak wyglądają studia medyczne? Gdzie studiować medycynę i ile to kosztuje? Odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Deficyt lekarzy

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,4 lekarza. To najmniej w Europie. Co stoi na przeszkodzie zwiększenia liczby lekarzy? Między innymi wysokie koszty studiów medycznych i niskie wynagrodzenie dla absolwentów studiów medycznych w pierwszych latach pracy.

Deficytowe specjalizacje absolwentów medycyny

Według raportu Manpower ,,Niedobór talentów w branży medycznej” na rok 2019, najbardziej deficytowymi specjalizacjami wśród lekarzy są:

  1. Pediatria – 23%
  2. Choroby wewnętrzne – 23%
  3. Anestezjologia – 21%
  4. Chirurgia – 15%
  5. Medycyna ratunkowa – 13%
  6. Neonatologia – 13%
  7. Urologia – 11%
  8. Ginekologia – 10%
  9. Neurologia – 8%
  10. Choroby płuc – 7%

 

Jak podaje raport znaczne potrzeby personalne szpitale sygnalizowały również w zakresie ortopedii i traumatologii, okulistyki, otorynolaryngologii, psychiatrii, radiologii, chirurgii naczyniowej i medycyny pracy.

Zarobki po studiach medycznych

Średnie zarobki lekarza w Polsce to 6 tys. zł brutto. Jednak wysokość zarobków absolwentów studiów medycznych w znacznej mierze zależy od stażu pracy. Lekarze stażyści w pierwszej połowie 2020 roku zarabiali średnio tylko 2,6 tys. zł. Lekarz pracujący pierwszy rok na etacie zarabia średnio ok. 3,5 tys. zł, po 2-3 latach ok. 5 tys. zł, a po 10 latach średnio 8,5 tys. zł.

Przebieg studiów medycznych

Studia medyczne na kierunku lekarskim to jednolite studia magisterskie, które trwają 6 lat. Studia wyglądają tak samo niezależnie od specjalizacji jaką student chce obrać. Na pierwszych semestrach studenci medycyny zdobywają wiedzę teoretyczną, a na ostatnich bardziej praktyczną, realizując praktyki w szpitalach. Po zakończeniu studiów na kierunku lekarskim absolwenci nie mogą jeszcze wykonywać zawodu lekarza. Należy zdać Lekarski Egzamin Końcowy (LEK), odbyć kilkanaście miesięcy stażu na najważniejszych oddziałach w szpitalu, wybrać specjalizację przystąpić do szkolenia trwającego 4-6 lat.

***

Więcej uczelni i kierunków znajdziesz na stronie Mapy Akademickiej.